کشف 800 تن روغن زیتون بکر ایرانی که در آن مواد مخدر وجود داشت

روغن زیتون روغن طبیعی استخراج شده از زیتون، میوه درخت زیتون است.

حدود 14 درصد از روغن را چربی اشباع شده تشکیل می دهد، در حالی که 11 درصد آن را چربی های غیراشباع چندگانه مانند اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 تشکیل می دهد.

با این حال، اسید چرب غالب در روغن زیتون بکر ایرانی یک چربی تک غیراشباع به نام اسید اولئیک است که 73 درصد از کل محتوای روغن را تشکیل می دهد.

مطالعات نشان می دهد که اسید اولئیک التهاب را کاهش می دهد و حتی ممکن است اثرات مثبتی بر ژن های مرتبط با سرطان داشته باشد.

چربی‌های تک غیراشباع نیز در برابر حرارت بسیار پایدار هستند و روغن زیتون فرابکر را به یک انتخاب سالم برای پخت و پز تبدیل می‌کند.

همراه با اسیدهای چرب مفید، حاوی مقادیر کمی ویتامین E و K است.

اما روغن زیتون مملو از آنتی اکسیدان های قوی است.

این آنتی اکسیدان ها از نظر بیولوژیکی فعال هستند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهند.

آنها همچنین با التهاب مبارزه می کنند و از کلسترول خون شما در برابر اکسیداسیون محافظت می کنند – دو مزیتی که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.تصور می شود که التهاب مزمن عامل اصلی بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی، سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، آلزایمر، آرتریت و حتی چاقی باشد.

روغن زیتون فرابکر می تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است یکی از دلایل اصلی فواید سلامتی آن باشد.

اثرات ضد التهابی اصلی توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. کلید اصلی آنها اولئوکانتال است که نشان داده شده است مشابه ایبوپروفن، یک داروی ضد التهابی عمل می کند.

برخی از دانشمندان تخمین می زنند که اولئوکانتال موجود در 3.4 قاشق غذاخوری (50 میلی لیتر) روغن زیتون فوق بکر اثری مشابه 10 درصد دوز ایبوپروفن برای بزرگسالان دارد.

تحقیقات همچنین نشان می دهد که اسید اولئیک، اسید چرب اصلی در روغن زیتون، می تواند سطوح نشانگرهای التهابی کلیدی مانند پروتئین واکنشی C (CRP) را کاهش دهد.

یک مطالعه همچنین نشان داد که آنتی اکسیدان های روغن زیتون می توانند برخی از ژن ها و پروتئین هایی را که باعث التهاب می شوند، مهار کنند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.